top of page
image.png
k sz z ht nelk png.png
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Mi a CFT?

A Citizens For Towns (rövidítése: CFT) pályázatot négy város nyújtotta be az Európai Unió Citizens, Equality, Rights and Values Programme (rövidítése: CERV) felhívására. A projekt keretében összesen 210 480 EUR támogatást nyert a Gyöngyösi Várostérség Fejlesztő Nonprofit Kft. által vezetett nemzetközi konzorcium. A konzorciumban Gyöngyös Városi Önkormányzat mellett Losonc Városi Önkormányzat (Szlovákia), Lodygowice Önkormányzata (Lengyelország) valamint Kézdivásárhely Városi Önkormányzat vesz részt, követővárosként pedig Lendva Önkormányzata (Szlovénia) valamint Sanok Városi Önkormányzat (Lengyelország) csatlakozik. A projekt keretében az Uniós értékek bemutatását, egymás megismerését, új gazdasági-, társadalmi kapcsolatok kiépítését és további közös pályázatok benyújtását tűzték ki célul.  A megvalóstás során  8 települési és 4 on-line eseményt szerveznek. A pályázat elsősorban a városok civilszervezeteire koncentrál, a cél, hogy újabb együttműködések, közös projektek szülessenek az európai értékek mentén.

 

Projektszám: 101138259

Mi a
Citizens4Towns?

Konzorcium

Konzorciumi tagok:

0fb465_21affd78b9324819be05c4da3f5d32f5~mv2.webp
gyongyos-cimer.webp

GYÖNGYÖS, MAGYARORSZÁG

Gyöngyös Heves megye második legnagyobb települése, a Gyöngyösi járás központja, lélekszáma körülbelül 27 000 fő. A város első írásos említése a 13. századból származik, de a legújabb történeti kutatások szerint már a honfoglalás idején, a 9-10. században is éltek emberek a településen.
Gyöngyös története összefonódott a szőlőműveléssel és a bortermeléssel, ami a mai napig sokak megélhetését biztosítja a városban és környékén. Gyöngyös központi települése a Mátrai borvidéknek, amely hazánk második legnagyobb borvidéke, a hegyvidékiek között pedig a legnagyobb területtel rendelkezik.
Az Alföld és az Északi Középhegység határán elterülő várost a Mátra kapujaként is ismerik, de az elmúlt évek törekvései a Mátra fővárosa cím irányába mutatnak. Gyöngyös közigazgatási területén található Magyarország legmagasabb hegycsúcsa, Kékestető, valamint az ország legmagasabban fekvő tava, Sástó. A Mátra kiváló adottságaival, jó levegőjével és színvonalas szálláshelyeivel az ország legnépszerűbb turisztikai célpontjai között szerepel.

KÉZDIVÁSÁRHELY,

ERDÉLY, ROMÁNIA

Kézdivásárhely-min.webp
Kézdivásárhely_jó-removebg-preview.webp

Kézdivásárhelyt 1407-ben említik először, Zsigmond király 1427-ben nyilvánította vásáros hellyé. A városnak a középkorban jelentős céhes ipara volt. Különlegessége, hogy a főteret, az egykori piacteret övező házak kapui mind egy-egy utcának a végei, amelyet udvartérnek neveztek el.

Ma 70 udvartér található a városban. Kézdivásárhelyt nevezik a céhek, a vargák és az udvarterek városának is, de hívták már  Háromszék Párizsának is a kisvárost.

 

Kézdivásárhely főterének ma is álló épületei zömükben a 19. század második felében és a 20. század elején épültek. 

 

Az 1857-ben épült hajdani városháza épületében kapott helyet az Incze László Céhtörténeti Múzeum, amelyben a helyi kézművesipar tárgyi emlékei, babákon (Zsuzsi és Andris) bemutatott népviseleti gyűjtemény, valamint az 1848–1849-es szabadságharc eseményeit felelevenítő emlékek láthatók.

Kép4.webp
Łodygowice címer.webp

ŁODYGOWICE, 
LENGYELORSZÁG

Łodygowice közigazgatási körzet Dél-Lengyelországban található a Sziléziai vajdaságban, Żywiec megyében. A közigazgatási körzet 35,2 négyzetkilométer (13,6 négyzetmérföld), a 2019-es adatok szerint a lakossága 14 495 fő. Székhelye Łodygowice falu, amely Żywiectől mintegy 6 km-re északnyugatra, a tartományi fővárostól, Katowicétől 60 km-re délre fekszik. A festői környezetben található községnek  közvetlen lejárata van a zywiecki tóhoz.

A jól kiépített hegyi úthálózatnak köszönhetően a települést nagyon könnyen meg tudják közelíteni a turisták.

 

A községben számos műemlék található, többek között a neogótikus Várkastély és parkegyüttes vagy az 1631-1634 között épült római katolikus fatemplom. A település  híres  50 fős Magurzanie nevű néptánc csoportjáról illetve Magurzanki nevű énekkaráról. A tánccsoport pályafutása alatt 550 az énekkar pedig 720 alkalommal lépet fel számos európai országban. 

LOSONC, 
SZLOVÁKIA

Losonc min.webp
Losonc címer.webp

Losonc város a Nógrád régió kulturális és gazdasági központja és Közép-Szlovákia déli részének földrajzi központja, első írásos említése A  1247-ből származik, melyben a várost a történelmi nógrádi régió kereskedelmi útjainak fontos kereszteződése- és kulturális központként említik.  
A 19. században való fejlődésének köszönhetően  polgári házak gyönyörű szecessziós épületei övezik a T. G. Masaryk utcát. Számtalan bankintézmény, üzletház és a Nógrádi Könyvtár is itt székel. A város történelmi magjának szíve a Kubínyi tér, amely a régi piac helyén jött létre, valószínűleg még a középkorban. Itt található a történelmi Vigadó épülete is, két templom, és a Nógrádi múzeum és galéria, valamint nem messze a történelmi Városháza. Az egyik legkeresettebb, és leglenyűgözőbb épülete városunknak a felújított Zsinagóga is.

 Ha gyönyörű természeti elrendezésben megépített környezetben szeretne üldögélni és pihenni, látogassa meg a francia, angol és tájkertészeti stílusban megépített parkot, mely Szlovákiában a legszebbek közé tartozik. Szeretettel meghívjuk Önt, hogy látogasson el hozzánk!

Hírek

Közelgő események

Through culture to friendship
Through culture to friendship
2024. szept. 07. 19:00
Łodygowice

2024. július 27-28. között tartották a Citizens for Towns projekt (#CFT) nyitórendezvényét Losoncon, Szlovákiában. A találkozón mind a négy város delegációja részt vett. Magyarországot Gyöngyös, Romániát Kézdivásárhely, Lengyelországot pedig Lodygowice település képviselte, a házigazda Losonc mellett. A - Képzőművészeti Napok - a kreativitás versenye című rendezvényre a  Nemzetközi Novohrad folklórfesztivál 2024 keretében került sor. Három napja alatt számos előadás, kézműves vásár, családi programok és gasztronómiai bemutatók várták az érdeklődőket. Az első napon a nyitó konferencia keretében a partnerek megbeszélték a projekt részleteit, melyet közös sajtó tájékoztató követett. A résztvevő városok polgármesterei megvitatták, hogy milyen eredményeket várnak a projekttől. A műhelymunkák keretében bemutatkoztak a civil szervezetek, kézművesek és a résztvevők egy kézműves vásárt is megtekinthettek.

image.png
image.png

2. Civilszervezeti tréning Gyöngyösön

Négy város civilszervezeteinek vezetői találkoztak Gyöngyösön a Citizens for Towns projekt keretében, 2024. augusztus 09-11. között. A magyarországi találkozón Gyöngyös, Kézdivásárhely (Erdély, Románia), Lodygowice (Lengyelország) és Losonc (Szlovákia) delegációja kultúrális és gasztronómiai programok mellett egy egész napos tréningen is részt vett. A program egy városnéző sétával egybekötött városkvízzel kezdődött pénteken, melynek során a külföldi látogatóknak a várossal kapcsolatos kérdésekre kellett választ adniuk játékos formában,m majd a napot vacsorával és borkóstolóval zárták. Szombaton egy egész napos tréninggel folytatódott a program. Fekete Katalin és Sabján Katalin trénerek segítségével a hazai és külföldi civilszervezetek jelen lévő tagjai játékos formában egy egynapos tréningen vettek részt. A program célja az volt, hogy a delegációk tagjai megismerjék egymást és közösen ötleteljenek, alkossanak fejlesztési stratégiát. A délelőtt folyamán a városok szerveződtek csapatokba, majd a trénerek segítségével délután már vegyes csapatokban folytatódott a tréning, melyet időről időre játékos csapatversenyekkel tűzdeltek meg a szervezők. A programban elsődlegesen arra fókuszáltak a trénerek, hogy mi az amit különösebb anyagi ráfordítás nélkül, pusztán az összefogás erejével is elérhetnek közösen egy-egy település civil szervezetei. A program során hamar körvonalazódott, hogy a civilek számára kiemelt fontosággal bír a környezetvédelem és saját közvetlen környezetük fejlesztése, szépítse. A nap végére, így egy közös projekttárat hoztak létre, melyben közösen kidolgozott fejlesztési ötletek találhatóak. A program a Tomory Gábor Néptánciskola gálaműsorával zárult, ahol az este végén maguk a delegációk tagjai is csatlakoztak a színpadon zajló táncházhoz.  

A Citizens for Towns projekt (projektszám: Projektszám: 101138259) Losoncon folytatódott, a harmadik rendezvényre a Losonci Városnapok fesztivál keretében került sor. A városba látogató delegációk, ezúttal Losonc kulturális hagyományaival, turisztikai jógyakorlataival ismerkedhettek meg. A projekt keretében a résztvevők megtekintették a helyi turisztikai látványosságokat így például részt vehettek egy veterán autó találkozón, megtekintették a régi önkormányzat felújított épületét, melyben ma múzeum üzemel, valamint a város új interaktív várostörténeti kiállításán is jártak. A szakmai workshop keretében a Losonc város közigazgatási területén található Gács településre is ellátogattak, ahol a híres kastély mellett lehetőségük volt megtekinteni az új Csontváry Kosztka Tivadar emlékházban található interaktív kiállítást. A híres festő életének egy részét a településen töltötte, a tárlatvezetésen több kulisszatitokra, érdekességre is felhívták a résztvevők figyelmét. A konzorciumi partnerek részt vettek a Városnapok Programjában is ahol a színpadon bemutatkozott a lengyel partner Lodygowice néptánccsoportja a Magurzanie is. A találkozó a helyi Novohrad helyitermék védjegy bemutatásával zárult.

3. Városnapok Losoncban

1. Projektnyitó rendezvény Losoncon 

Megvalósult rendezvények

4. Lodygowicei aratásünnep

2024. szeptember 7. és 9. között Łodygowicében (Lengyelország) került sor a partnerek soron következő (negyedik) rendezvényére. Három külföldi delegáció érkezett Łodygowicébe: Magyarországról Gyöngyös, Szlovákiából (Losonc) és Romániából (Kézdivásárhely), összesen több mint 75 fő, akiket a területükön működő társadalmi szervezetek vezetői, tagjai képviseltek. A találkozó témája a „Kultúrán keresztül a barátsághoz” volt. A projektben részt vevő civilszervezetek a kultúra, sport, oktatás, egészségmegőrzés területén dolgoznak és alulról jövő társadalmi kezdeményezéseket valósítanak meg. A civilszervezeteknek lehetőségük volt arra, hogy a szeptember 7-i „Polgárok a városokért” című nyitókonferenciáján bemutassák tevékenységüket. A konferencia résztvevői között voltak a Łodygowicében működő szervezetek képviselői is, akik aktívan részt vettek a partnerségi projektben, részt vettek mind az idei külföldi utazásokon, mind a községükben tervezett eseményeken. A konferencia során a résztvevők szimbolikusan egy közös fa formájú alkotást hoztak létre, amely utalás volt a partnerség keretében Gyöngyös városában elültetett fákra. A projekt első napja közös sportrendezvénnyel zárult, melyen minden delegáció részt vett. A sporton keresztül történő integráció a nyelvi akadályok ellenére is lehetőséget adott az együttműködés kiépítésére. A vendégek látogatásának második napján lehetőségük nyílt arra, hogy részt vegyenek az idén Pietrzykowicében megrendezett Városi Szüreti Fesztiválon, amely sok lakost és látogatót vonzott. A projekt résztvevői részt vettek a felvonuláson, majd a hivatalos szüreti fesztivál ünnepségeken. Lehetőségük volt arra, hogy ismét találkozzanak Łodygowice környékének lakosaival és szervezeteivel, ezúttal vendéglátóként, akik büszkén mutatták be helyi örökségüket a Városi Szüreti Fesztiválon. Ezután a küldöttségek együtt látogattak el a Żywieci Sörfőzde Múzeumba, ahol a térségre jellemző sörfőzés hagyományait- és azok turisztikai hasznosításának jógyakorlatait fedezték fel. A Łodygowicében tartott rendezvény alkalmat adott arra, hogy megismerjék egymást, a lengyel, szlovák, magyar, román kultúrát, a civil szervezetek számára pedig a nemzetközi együttműködés erősítésére. A projekt célja, hogy lehetőséget teremtsen az együttműködés elmélyítésére. A projekt résztvevői a Łodygowicében tartott projektrendezvények során éltek ezzel a lehetőséggel.

Sajtómegjelenések

Videók

Galéria
 

Kapcsolat

Gyöngyösi Várostérség Fejlesztő Nonprofit Kft. 

3200 Gyöngyös Fő tér 10. 

+36302323704

bottom of page